شنبه, 30 دی 1396

عنوان : خانه تاریخی كلانتر سمنان تا نوروز سال 96 آماده بهره برداری می شود
کد خبر : ۱۰۸۷
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ 
ساعت : ۱۴:۲۳:۹
عنوان گروه خبري : گردشگري . ميراث فرهنگي .

ناظر سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان در مرمت خانه هاي تاريخي كلانتر و طاهريان سمنان گفت: خانه تاريخي كلانتر سمنان تا نوروز سال جديد آماده بهره برداري مي شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان،«اميدعلي صادقي» در بازديد خبرنگاران رسانه هاي جمعي استان سمنان از پروژه مرمت خانه هاي تاريخي سمنان، افزود: تا كنون بيش از 700 ميليون تومان توسط سرمايه گذار بخش خصوصي براي مرمت خانه تاريخي كلانتر هزينه شده است.

وي تاكيد كرد: در صورت پرداخت به موقع تسهيلات بانكي، اين خانه تاريخي تا نوروز سال جديد آماده بهره برداري و بازديد مي شود.

صادقي، كاربري جديد اين خانه تاريخي را مركز پذيرايي شامل رستوران، سفره خانه و شربت خانه سنتي عنوان كرد و گفت: اين خانه داراي 17 اتاق است.

سرمايه گذار بخش خصوصي پروژه مرمت و احياي خانه هاي تاريخي كلانتر و طاهريان سمنان نيز با بيان اينكه هزينه  مرمت و تجهيز اين دو خانه تاريخي به حدود 2 ميليارد و 500 ميليون تومان خواهد رسيد، گفت: كاربري جديد خانه طاهريان نيز هتل سنتي است.

"شهرام ذوالفقاري" افزود: در صورت پرداخت تسهيلات، اين هتل سنتي نيز تا تيرماه سال 96 آماده بهره برداري مي شود.

وي هدف از سرمايه گذاري در خانه هاي تاريخي را حمايت از حفظ و احياي بافت تاريخي سمنان عنوان كرد و گفت: مرمت و احياي خانه هاي تاريخي مي تواند نقش موثري در رشد و رونق گردشگري استان سمنان داشته باشد.

ذوالفقاري، اجراي دوره هاي آموزشي در خصوص اهميت گردشگري و آثار تاريخي استان سمنان براي رانندگان تاكسي ها، بازاريان و راهنمايان گردشگري را از جمله برنامه هاي اين شركت براي حمايت از توسعه گردشگري سمنان عنوان كرد.

با اجراي طرح واگذاري خانه‌هاي تاريخي به سرمايه‌گذار بخش خصوصي و انجام مرمت و احياي اين بناها، خانه‌هاي تاريخي كلانتر و طاهريان سمنان به بخش خصوصي واگذار شده اند و قرار است با كاربري جديد آماده بهره برداري ‌شوند.

خانه كلانتر در اواسط دوره قاجار بنا شده و در قسمت جنوبي سمنان در محله اسفنجان و در نبش ميدان ابوذر (پاچنار) واقع است.اين بنا متعلق به خانواده رجبي (كلانتر وقت سمنان ) بوده و داراي يك حياط مركزي و باغچه و فضاهايي از جمله راهرو، اتاق‌هاي تابستاني و زمستاني، بادگير و .... است.اين بنا داراي يك بادگير بلند و منحصر به فرد در روي قسمت جنوبي است كه از روي سقف قسمت تابستان نشين بيرون آمده است. خانه كلانتر به شماره 1787 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

خانه طاهريان درمحله اسفنجان درجنوب غربي شهر سمنان قرار دارد. اين خانه در سال 1346هـجري قـمري ساخته شده است. سبك و سـياق اين بنا يادآور معمــاري اواخر دوره قاجار و اوايل پهلوي است .

اين خانه به شماره 3109 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.بازگشت           چاپ چاپ         
 
اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان سمنان

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8