شنبه, 30 دی 1396

عنوان : بام مسجد جامع فرومد با بیش از هفت قرن قدمت مرمت شد
کد خبر : ۱۰۸۸
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ 
ساعت : ۹:۴۴:۲۱
عنوان گروه خبري : ميراث فرهنگي .

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی،صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان میامی گفت: مرمت بام مسجد جامع تاریخی فرومد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «سیدمحمد صادق رضویان» افزود: در این مرحله از مرمت كار برداشت کاهگل فرسوده پشت بام و اجرای مجدد آن، اصلاح ناودان‌ها و بندکشی جدارها در سطوح مختلف انجام شد.

وي گفت: این بنا یکی از آثار ارزشمند معماری دوره خوارزمشاهیان است و در مساحتی حدود ۸۲۰ متر مربع به صورت دو ایوانی ساخته شده و متشکل از دو ایوان شمالی و جنوبی، دو ایوانچه در طرفین ایوان‌ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و احتمالاً شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، دو رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبد دار چهار گوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین است .

رضويان افزود: تاريخ ساخت مسجد جامع تاریخی فرومد با توجه به شیوه معماري، نقشه دو ایوانی و پوشش ایوانها و تزئینات بنا از جمله تلفیق کاشی‌های فیروزه ای و لاجوردی و مقایسه آن با دو بنای تاریخ دار دوره خوارزمشاهیان یعنی مسجد جامع گناباد و مسجد ملک زوزن، به اوایل قرن هفتم هجری قمري نسبت داده مي شود.

 مسجد جامع فرومد با شماره 345 به ثبت آثار ملي رسيده است.

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است، این شهرستان از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود ارتباط دارد.

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 
اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان سمنان

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8