شنبه, 30 دی 1396

رو عنوان : امروز و در روز تاريخانه؛
عنوان : بازدید از مسجد تاریخانه دامغان رایگان است
کد خبر : ۱۰۹۴
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ 
ساعت : ۱۰:۴۵:۲۷
عنوان گروه خبري : ميراث فرهنگي . گردشگري .

رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان دامغان گفت: امروز و به مناسبت گراميداشت"روز مسجد تاريخانه دامغان" بازديد از اين مسجد تاريخي رايگان است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان،«معصومه داوديان» افزود: برپايي نمايشگاه صنايع‌دستي، كارگاه خطاطي و نقاشي، اجراي موسيقي سنتي و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاريخانه از جمله برنامه‌هاي گراميداشت روز تاريخانه است.

وي افزود: بخشي از سخنان امام جمعه دامغان در بين دو نماز ظهر و عصر در رابطه با اهميت تاريخانه و حفظ و حراست از اين بناي تاريخي خواهد بود.

داوديان گفت: كميته تخصصي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دامغان، روز 15 دي ماه را كه همزمان با سالروز ثبت تاريخانه در فهرست آثار ملي است، به عنوان "روز مسجد تاريخانه دامغان" نامگذاري كرده است.

مسجد تاريخانه دامغان در 15 دي ماه 1310 ه.ش در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

مسجد تاریخانه یکی از مهمترین بناهای بازمانده از قرون اولیه اسلامی است و بنا به نوشته بعضی از کتب در زمان جلوس اولین خلیفه عباسی(سفاح) درسال 132 هجری قمری و يا سلطنت هارون الرشید در 170 هجری قمری ساخته شده است0

نام مسجد از دو واژه تاری و خانه تشکیل شده است که تاری لفظ ترکی و به معنای خدا است. خدای خانه از اولین نمونه‌های مساجدی است که در آن مناره نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده می باشد.

مسجد تاريخانه دامغان در خيابان ايستگاه راه آهن واقع شده است.

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 
اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان سمنان

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8