شنبه, 30 دی 1396

عنوان : نماینده ولی فقیه در استان سمنان بر حفاظت و صیانت از مسجد تاریخانه تاكید كرد
کد خبر : ۱۰۹۵
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ 
ساعت : ۱۳:۱۷:۴۱
عنوان گروه خبري : ميراث فرهنگي . گردشگري .

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان با ارسال پيامي به مناسبت گراميداشت "روز تاريخانه" خواستار حفاظت و صيانت از مسجد تاريخانه دامغان شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، در پيام «حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد شاهچراغي» كه در ويژه برنامه هاي گراميداشت "روز مسجد تاريخانه دامغان" قرائت شد، بر معرفي و صيانت از اين مسجد تاريخي تاكيد شده است.

در اين پيام آمده است: اينك كه با درايت، پانزدهم دي ماه به نام" روز تاريخانه" انتخاب و معرفي شده است بر خود لازم مي دانم ضمن گراميداشت اين مناسبت عزيز و تجليل از قديم ترين مسجد ايران، كه نشاني از ديانت مردم دامغان مي باشد،  بر معرفي بيش از پيش و حفاظت و صيانت از اين گوهر كمياب كه وجودش زينت دهنده اين سرزمين و مايه افتخار و بركت است، تاكيد نمايم.

در بخش ديگري از اين پيام آمده است: مسجد تاريخانه دامغان سند افتخار و ماندگار مردمان اين ديار در پذيرش نداي حق و پيام‌ آسماني اسلام عزيز است كه سايه رحمتش بر ايران عدالتخواه و سعادت جو گسترش يافت.

امروز و به مناسبت گراميداشت"روز مسجد تاريخانه دامغان" بازديد از اين مسجد تاريخي رايگان است.

برپايي نمايشگاه صنايع‌دستي، كارگاه خطاطي و نقاشي، اجراي موسيقي سنتي و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاريخانه از جمله برنامه‌هاي گراميداشت روز تاريخانه است.

كميته تخصصي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دامغان، روز 15 دي ماه را كه همزمان با سالروز ثبت تاريخانه در فهرست آثار ملي است، به عنوان "روز مسجد تاريخانه دامغان" نامگذاري كرده است.

مسجد تاريخانه دامغان در 15 دي ماه 1310 ه.ش در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

مسجد تاریخانه یکی از مهمترین بناهای بازمانده از قرون اولیه اسلامی است و بنا به نوشته بعضی از کتب در زمان جلوس اولین خلیفه عباسی(سفاح) درسال 132 هجری قمری و يا سلطنت هارون الرشید در 170 هجری قمری ساخته شده است0

نام مسجد از دو واژه تاری و خانه تشکیل شده است که تاری لفظ ترکی و به معنای خدا است. خدای خانه از اولین نمونه‌های مساجدی است که در آن مناره نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده می باشد.

مسجد تاريخانه دامغان در خيابان ايستگاه راه آهن واقع شده است.بازگشت           چاپ چاپ         
 
اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان سمنان

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8