• EN
جمعه, 26 مهر 1398
 • ساعت : ۱۳:۵:۱۳
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ 
 • کد خبر : ۲۷۱۴
ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی زمینه‌ساز توسعه گردشگری استان سمنان
مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان س منان گفت: ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی یونسکو زمینه ساز توسعه گردشگری استان سمنان است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان س منان گفت: ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی یونسکو زمینه ساز توسعه گردشگری استان سمنان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «مهدی جمال » امروز و در گفت و گویی با تبریک ثبت جنگل‌های هیرکانی ایران در فهرست جهانی یونسکو به تمامی ایرانیان و مردم استان سمنان، گفت: جنگل ابر شاهرود به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در سطح ملی مطرح است و ثبت جهانی آن، زمینه معرفی هر چه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین المللی فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی در ایران از شش منطقه تشکیل شده است، افزود: يكی از  ٦ زون اين جنگل ها كه در فهرست جهاني يونسكو قرار گرفته در جنگل ابر شاهرود قرار دارد.

وی با قدردانی از معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان ثبت آثار این اداره کل گفت: بخشي از مراحل تهيه فرآيند پرونده از جمله تعيين محدوده عرصه، حريم و ضوابط حفاظتي اين اثر جهاني در دفتر ثبت و تعيين حريم استان سمنان گردآوري شده است.

جمال با اشاره به اینکه با ثبت اين مجموعه جنگل ارزشمند تحت عنوان جنگل هاي هيركاني، استان سمنان حائز نخستين اثر ثبت جهاني شد، افزود: جنگل های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران است  که در فهرست جهانی قرار گرفته است.

در چهل‌و‌سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو، جنگل‌های هیرکانی ایران جهانی شد. سخنرانی سفیر ایران در یونسکو و دفاع شاعرانه او از گونه‌های جانوری و طبیعی و تصویرهایی که از جنگل هیرکانی ایران با زبان شعر ارایه شد بار دیگر نظر مساعد یونسکو و کشورهای عضو این سازمان جهانی را جلب کرد  تا آن که در نهایت رای به جهانی شدن جنگل هیرکانی ایران صادر شد.

جنگل‌های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین‌شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه‌های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه‌های جنگلی است.

 

جنگل‌های هیرکانی در بخش‌هایی از پنج استان شامل سمنان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی قرار گرفته است.

این جنگل ها با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می‌شود.

ایران پیش از این ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد که شامل ۲۲ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) است.

منطقه ابر در 40 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. این منطقه که به نام جنگل های ابر معروف است در ارتفاعات آن عمدتاً به صورت چمنزار و یا مراتع مشجر  و در پایین دست آن به جنگل با گونه های متنوع دیده می شود.در جنگل ابر مي توانيد گام زدن روي ابرها را تجربه كنيد.

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین بروزرسانی سایت : 1398/07/25 10:48

  5.3.6.0
  V5.3.6.0