شنبه, 15 آذر 1399
عنوان گروه خبري / گردشگري .
 • ساعت : ۱۲:۴:۴۲
 • تاريخ :
   ۱۳۹۳/۰۹/۱۵ 
 • کد خبر : ۵۲۶
روستای قلعه بالای بیارجمند شاهرود میزبان گردشگران خارجی
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگري شهرستان شاهرود گفت: 12 گردشگر خارجی در سه ماه گذشته از روستای هدف گردشگری قلعه بالا بخش بيارجمند شاهرود بازدید کردند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگري شهرستان شاهرود گفت: 12 گردشگر خارجی در سه ماه گذشته از روستای هدف گردشگری قلعه بالا بخش بيارجمند شاهرود بازدید کردند.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، « حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: این گردشگران داراي مليت‌هاي آمریکايي، استرالیايي، اتریشي و بلژیکي بودند.

وی با بيان اينكه برخی از این گردشگران با هدف مشاهده یوزپلنگ و گورخر آسیایی و زاغ بور از اين روستا بازديد كردند، گفت: بافت روستایی و پلکانی قلعه بالا با مصالح و معماری بومی بیشتر از همه مورد توجه گردشگران خارجی قرارگرفته و باعث اقامت بیشتر در این روستا مي‌شود.

حسني افزود: روستای هدف گردشگری قلعه بالا در حاشیه دشت کویر، از موقعیت نیمه بیابانی با پوشش گیاهی متوسط برخوردار بوده و دارای اقلیم کوهپایه‌ای است.

وي گفت: کوهپایه‌ای بودن این روستا سبب شده تا ساخت و ساز مناطق مسکونی و زمین‌های زراعی و باغات به صورت پلکانی در آید و این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی، منظره زیبایی را به وجود آورده است.

وي با بيان اينكه همجواری اين روستا با پارک ملّی توران و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نظیر یوز پلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به این روستا جذب می‌کند، افزود: چشمه‌های اطراف روستا نظیر هوژده، عنابو، دلبر، تنگه، انجیر آور و از جمله اماکنی است که هر ساله مورد توجه مسافران و گردشگران است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگري شهرستان شاهرود، بهترين زمان سفر به اين روستا و منطقه خوارتوران بخش بیارجمند را فصل‌هاي بهار و پاییز اعلام كرد و گفت: روستاي قلعه بالا در زمان برگزاری جشنواره‌های گردشگری (اردیبهشت و آبان) به دليل حضور گروه‌های موسیقی، مراسم آیینی و بازارچه‌های صنایع دستی و سوغات و ... داراي جاذبه‌هاي بيشتري است.

اهالی خونگرم قلعه بالا و روستاهای دزیان و گیور به هنگام حضور گردشگران با دود کردن اسپند به استقبال آنان رفته و پذیرای مسافران در اقامتگاه های روستایی هستند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین بروزرسانی سایت : 1399/09/12 14:42

  5.7.4.0
  V5.7.4.0