پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
يکشنبه, 17 اسفند 1399
مساجد
 

مسجد سلطاني (امام) سمنان

يكي از مساجد زيباي سمنان مسجد امام يا همان مسجد سلطاني مي باشد كه در سال 1242 هجري قمري ساخته شده است .

در زمان فتحعلي شاه قاجار ، حاكم وقت سمنان ذوالفقار خان نام داشت كه حاكمي جبار و ستمگر بوده است و ماليات اضافي از مردم دريافت مي نموده است به همين علت مردم سمنان از او به نزد فتحعلي شاه شكايت برده و فتحعلي شاه بعد از تحقيقات حق را به جانب مردم سمنان داده و اموال ذوالفقار خان را به طور كامل مصادره كرده و با مبلغي از پول خود و اموال مصادره شده حاكم ، مسجد سلطاني را بنا نموده است تا بدين صورت اين بنا مرهمي باشد بر زخم دل مردم سمنان .

اين بنا از نوع مساجد چهار ايواني است كه داراي چهار ورودي مي باشد .ورودي شمالي به محوطه جلوخان و ورودي غربي به تكيه حضرت و ورودي جنوبي و شرقي هم به كوچه هاي اطراف باز مي شود .

ايوان اصلي ايوان غربي است كه 5/19 مترارتفاع از كف حياط دارد و حدود 50 سانتيمتر از خط قائم عقب تر است .در ساخت اين بنا نكات مهم فيزيكي و مسائل ضد زلزله در نظر گرفته شده است به طور مثال علت تراز نبودن ايوان و تكيه داشتن آن به بنا يكي جلوگيري از رانش گنبد و ديگري مقاومت در برابر خطر زلزله است .

درالصاق كاشي ها براي تزئين نما علاوه بر ملات گچ از گلميخ هاي بلند فلزي هم استفاده شده كه اگر ملات فاسد و خراب گرديد باعث سقوط كاشيها بر سر مردم نگردد .در تزئينات اين بنا از كاشي هاي هفت رنگ و مشبك و معقلي و مقرنس گچي استفاده شده است .

به علت گرماي بيش از حد در تابستان و سرما ي شديد در زمستان در اين بنا چهار شبستان زيرزميني در نظر گرفته شده است . بالاي اين شبستان ها حجره هائي ساخته شده است كه محل استقرار طلاب علوم ديني بوده است و اين طلاب از محضر اساتيد فن كسب فيض مي نمودند.

معماري اين بنا برخلاف ظاهر آن به هيچ وجه قرينه نمي باشد و هر قسمت جداگانه طراحي شده است .

در مقابل ايوان اصلي (ايوان شرقي) كه ارتفاع حدود 5/18 متر از كف حياط دارد يك نقاره خانه چوبي ساخته شده است تا گلبانك اذان از آنجا به گوش مسلمين برسد . البته درهنگام ساخت بناي مسجد بنا بوده است كه در فراز ايوان غربي دو گلدسته زيبا ساخته شود ولي متاسفانه به دلايلي اين كار نيمه تمام رها شده است و فقط پايه هاي اين دو گلدسته ساخته شده است .

شبستان و مقصوره اصلي هم در ضلع غربي و گنبد بلند مسجد هم در اين قسمت در پشت ايوان غربي مي باشد و نقاشي بسيار زيبايي داشته است كه در سال 1329 هجري شمسي توسط استاد فرج الله معمار بازپيرايي گرديده است . همچنين آيات مبارك كلام الله مجيد نصب شده در اين قسمت و زير گنبد اصلي توسط يكي از هنرمندان اصفهاني بازسازي شده است و در ضلع شمالي مقصوره اصلي نقاشي زيبايي وجود دارد كه توسط هنرمند سمناني آقاي جمشيد قجر بازپيرايي شده است .در تزئين ايوان اصلي و ايوانهاي ديگر كاشي كاريهاي زيبائي به رنگ آبي با خط سفيد مزين به آيات مبارك كلام الله مجيد به چشم مي خورد .كار بنديهاي زيبايي در قسمت ايوان شمالي و جنوبي و شرقي و زيرگنبد به چشم مي خورد.در ورودي شمالي بنا مقرنس هاي زيبايي وجود دارد كه توسط دست توانمند استاد حسن شمس الدين از هنرمندان ميراث فرهنگي استان سمنان بازپيرائي گرديده است .

ابعاد اين بنا حدود 103 x 87   متر مي باشد .

 

 

5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0