پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  • FA
  
Thursday, August 5, 2021
نمدمالي


نمد مالي در  سمنان

نمد مالي ايران ؛ درگذشته جزء مشاغل و حرف  روز مره  ومرسوم مردم بود ه و سابقه اي  بس طولاني دارد و بطور يقين  حتي قبل از بافت پارچه از انواع نسوج پشمي  و نخي و اليافي  براي تهيه قالي و گليم و... مرسوم بوده است .

 استفاده از نوعي نمدهاي پوششي بصورت تمام تنه  بنام چوقا و نيم تنه و بصورت جليقه بنام پستك از قديم الايام در بين مردم بويژه افراد صحرا نورد و بيابان نشين و شبانان و چار پاداران و افرادي كه بعنوان مكاري در كار حمل و  نقل مردم و مسافران آن زمان و بار و بنه ايشان بودند مرسوم و رايج بود .

نمد مالي از ابتدائي ترين شيوه هاي نساجي است كه انسان به آن دست يافته است. در ميان دامداران بخصوص ايلات و عشاير كه معيشت آنها مبتني بر دامداري  مي باشد از پشم كه يكي از فر آورده هاي مهم و اصلي دامي است در قالب نمد  براي ساختن انواع كفپوش ها و تن پوشها و .... استفاده مي كنند از نظر عشاير نمد مزايايي دارد كه بشرح ذيل است :

رطوبت را از خود عبور نميدهد ـ عايق گرما و سرما است ـ مستحكم است و عمر طولاني دارد ـ قابل انعطاف است ـ ابزار ساخت آن ارزان و محدود است ـ مواد اوليه قابل دسترس و ارزان مي باشد ـ از پشم بصورت خام استفاده ميشود و احتياج به صرف نيرو و فعاليت اضافه ندارد ـ نرم و تن آزار نيست ـ زمان ساخت آن كوتاه است ـ خاصيت ايمني فراوان داردـ شيوه كار ساده و آسان دارد .

همه اين مزايا سبب شده است كه نمد جاي خاصي را در درجه اول در زندگي روزمره گروههاي كوچ نشين و در درجه دوم در زندگي مردم روستاها داشته باشد.

مردم استان سمنان در بافتن پارچه هاي نخي و پشمي از قبيل برك ،شال و گليم هاي الوان مهارت بخصوصي داشتند بهمين جهت فرش خانه هاي بيشتر مردم سمنان از گليم محلي بوده است ولي برخي از اهالي سمنان از يك نوع فرش پشمي محلي بنام نمد كه روي آنها با پشمهاي الوان منقش شده بود استفاده مي كردند . تهيه و صدور فرش هاي پشمي مذكور (نمد)كه آثار محدود آن تاكنون در   سمنان باقي مانده يكي از اقلام صادراتي سمنان بشمار ميرفته  ولي با روي كا ر آمدن فرشهاي ارزان قيمت و نيز پارچه هاي پشمي اهميت نمدمالي يكباره از بين رفته و مردم عموما" بدون توجه به كاربرد هر محصولي ناخودآگاه آنرا كنار گذاشته و به دنبال محصولات وراداتي و بدون زحمت ميروند  .

 

 

 

 5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0