پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  • FA
  
Thursday, July 29, 2021

معرفی شهرستان میامی:

پيشينه تاريخي:

 طبق اسناد موجود، قدمت شهر میامی بیش از هزار سال می باشد و طی این سنوات قبایل مختلفی زندگی می کرده اند.

ويژگي هاي جغرافيايي:

شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد می باشد. این شهرستان از شمال به استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده و بالغ بر 50 هزار نفر جمعیت دارد.

با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در محور ارتباطی تهران - مشهد اهمیت ارتباطی و ترانزیتی آن از گذشته های دور مورد توجه بوده است. وجود هفت کاروانسرای میامی، سپنج (جهان آباد)، میاندشت، عباس آباد، الحاک، صدر آباد و محمد آباد پل ابریشم خود گواه این مدعاست.

 شهر میامی به عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گرانبهای بسیاری برخودار است که از آن جمله        می توان به کاروانسرای شاه عباسی،  مسجد و حمام آقایان و موزه مردم شناسی اشاره کرد.

شهرستان میامی دارای چهار منطقۀ نمونۀ گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد می باشد.

تنوع قومی و فرهنگی این خطه اعم از کرد، ترک، عرب و فارس و ... آداب و رسوم و آیین های متنوعی را سبب گردیده است.

شهرستان میامی مدفن پاک شهید شیخ حسن جوری رهبر نهضت سربداران در کلاته میرعلم روستای فیروز آباد (دهستان فرومد) می باشد. آرامگاه ابن یمین فرومدی شاعر قطعه سرای قرن هفتم نیز در کنار مسجد جامع باشکوه فرومد زینت بخش تاریخ و فرهنگ ناب این خطۀ می باشد. میامی زادگاه شهید سید کاظم موسوی از شهدای والامقام هفتم تیر سال 1360 در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی است.


صنایع دستی و سوغات:

صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست بافته های سنتی، نمدمالی و.. .  بوده و سوغات آن قیسی و برگۀ زردآلو است.

اماكن تاريخي و جاذبه هاي ديدني:


مجموعه کاروانسرای میاندشت


 

مجموعه كاروانسراي مياندشت شامل سه کاروانسرا است که یکی از آنها مربوط به دوره صفوی و دو کارونسرای دیگر مربوط به دوره قاجار می باشد. کاروانسرای میاندشت با داشتن سه باب انبار، مامن مناسبی براي کاروانیان بوده است . هر سه کاروانسرا از ویژگی های برجسته معماری دوره خود برخوردار هستند. چاپارخانه و تلگراف خانه از جمله بناهای تاریخی این مجموعه است .

 مسجد جامع فرومد

این بنا در روستای فرومد از توابع شهر میامی بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و 165 کیلومتری شرق شاهرود واقع گردیده است . فرومد از جمله مهم ترین مراکز فعالیت نهضت سربداران بوده است . بنای مسجد جامع فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان مي‌باشد که در دوره ایلخانی گسترش یافته و بر تزیینات آن افزوده شده است. در داخل ایوانهای شمالی و جنوبی محراب با تزیینات پرکار گچبری و کتیبه های خط کوفی وجود دارد . ایوان جنوبی مسجد از ایوان مقابل بزرگتر است و با طاق و قوس گهواره ای عرضی و نیم گنبد انتهایی پوشش یافته است . از فراز ستون نمای پایه ایوان غربی کتیبه هایی کوفی آمیخته با نقوش اسلیمی و گیاهی آغاز می شود و بر روی ستون نمای پایه شرقی خاتمه می پذیرد.

دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش


     

جنگلهای کالپوش و دیم زارهای منطقه کالپوش در 150 کیلومتری شمال شرق شاهرود در حوزه استحفاظی استان  سمنان و آبریز شمالی کشور (حوزه آبریز سد گلستان ) واقع اند. این منطقه از نظر اقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمار می آید. از نظر پوشش گیاهی، همان طور که از نام منطقه هم بر می آید غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن برگ خزری هستند و چون بخشی از جنگلهای منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می شود.

جنگل دشت شاد

جنگلهای کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه جزء شهرستان شاهرود و در منطقه کالپوش قرار دارد. این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار میرود. در واقع منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی  کشاورزی دیم زار که با کشت گونه های گیاهی مشخص می شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار شود .اما دو مورد از گیاهان منطقه ، یعنی شقایق و گلهای آفتابگردان به طور ویژه ای به عنوان امتیاز گردشگری در آمده اند.

عباس آباد

عباس آباد روستای کهنی است با یک کاروانسرا قدیمی که به دلیل فعاليتهای معدنی در آن از گذشته های دور شناخته ششده است . این روستا در شمال جاده تهران – مشهد ، در فاصله 140 کیلومتری شرق شاهرود و 80 کیلومتری مرکز بخش میامی واقع است . این منطقه در شمال کویر مزینان قرار دارد و دارای اقلیمی گرم در تابستان و معتدل در زمستان است . روستای عشایر نشین رضا آباد از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود ، در 250 کیلومتری جنوب غربی شاهرود و 123 کیلومتری جنوب بیارجمند واقع شده است . آب و هوای آن در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و معتدل است . شترداری در منطقه رایج و مهم ترین جاذبه گردشگری منطقه تپه های ماسه ای به اشکال مختلف است که تا پشت دیوارهای جنوبی روستا امتداد دارد .

 

کاروانسرای عباس آباد    

  

کاروانسراي عباس آباد در 75 کیلومتری شرق میامی، (جاده مشهد) و در مرکز روستای عباس آباد واقع شده است. تاریخچۀ ساخت این کاروانسرا مربوط به دورۀ صفویه می باشد که در دورۀ قاجار مرمت اساسی شده است. فرم پلان این کاروانسرا مستطیل شکل و از نوع چهار ایوانی می باشد. مساحت آن بالغ بر 8500 متر مربع می باشد. این کاروانسرا دارای دو ورودی شرقی و غربی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی می باشد.

روستای ابراهیم آباد سفلی

روستای ابراهیم آباد در 10 کیلومتری شرق میامی با جمعیتی بالغ بر 1500 نفر قرار دارد. ابراهیم آباد یکی از زیباترین روستاهای شهرستان میامی به شمار می رود که بر خرابه های شهر تاریخی زیدر که از قدمتی بالغ بر 500 سال در زمان صفویه (شیخ صفی الدین اردبیلی) برخوردار بود، بنا شد. ابراهیم آباد بافت تاریخی بسیار زیبایی دارد. خانه های این روستا از مصالح بومی و سنتی ساخته شده و از سبک معماری خاصی پیروی می کند. در سال های اخیر به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بافت این روستا بهسازی و مرمت شد. کوچه های سنگفرش، دیوارهای کاهگلی و سیمگل با ازاره های آجر قزاقی و درختان کهنسال هنگام ورود، نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. مجسمه زیبای "دهقان" در ورودی روستا با به دست گرفتن فانوس حضورتان را خیرمقدم می گوید و شما را به پذیرایی گرم مردم سخت کوش آبادی نوید می دهد. ابراهیم آباد را می توان به رستورانی از انواع غذاهای خوشمزه سنتی تشبیه کرد که می توان به جوشبره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش ترش و آش کما اشاره کرد. مردم این روستا از آیین ها و آداب و رسوم متنوعی محافظت نموده و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده اند که از آن جمله می توان به مراسم عید و عیدگاه اشاره کرد. این روستا همه ساله جشنواره ای غذاهای محلی را برگزار می کند و با توجه به وقوع در کنار اتوبان تهران – مشهد می تواند پذیرای گردشگران و زوار آقا علی ابن موسی الرضا (ع) باشد.

 

کاروانسرای میامی

 

این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است. این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است بوده که با آجر ساخته شده است. ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه های سنگی حجاری و نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد می باشد. کاروانسرای میامی با زیربنای 5250 متر مربع به شماره 1718 در سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

فرومد، آرامگاه بزرگ قطعه سرای پارسی

 

 روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر 115) مسیر میامی به سبزوار واقع است. در مرکز این روستای زیبا، ساختمانی سرخ فام به چشم می خورد که آرامگاه ابن یمین، شاعر معروف و قطعه سرای بزرگ زبان فارسی است. بنای آرامگاه در سال 1353 بازسازي و ساختمان زيبائي در آن محل احداث شد كه برخي آن را سمبل كلاه سربداران و گروه ديگر آن را به صورت گلي در حال شكفته شدن مي دانند. اين بنا که با بافت روستا تطابقی ندارد، شش گوش است. ‏سنگ قبر دارای شش ضلع کوچک است که روی آن نوشته شده: «آرامگاه امیرفخرالدّین محمد ابن یمین الدین متخلّص به ابن یمین، شاعری بوده است دانشمند، دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است».

امير فخرالدّين محمود بن امير يمين الدين طغرائي مستوفي فرومدي مشهور و متخلّص به ابن يمين در اواخر قرن هفتم هجري قمري چشم به جهان گشود.

اين شاعر فرهيخته عمري دراز داشته و در طي اشعار به پيري و ضعف و نيز 75 سالگي خويش اشارت دارد به هر حال بيشتر سال هاي عمر خاصه سال هاي آخر را به سبب فضاي نا آرام و آكنده از هرج و مرج دوران مغول و تزلزل اوضاع و احوال و عدم امكان ادامه زندگاني به اتكاي حرفه شاعري و اعتماد مطلق بر ذوق و قريحۀ سخنوري در سبزوار و فرومد  به قناعت و انزوا و دهقنت پرداخته است.

آرامگاه وي درفرومد  يادآور خاطرات بزرگ مردي است كه با سرودن اشعار ساده و كلامي شيرين و دلپذير همه را به سوي كمال انسان دعوت مي نماید که امروزه ميعادگاه صاحبدلان و مشتاقان شعر و ادب پارسي است و پس از قرن ها همچنان بزرگ و عزیز داشته می‌شود.

 


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0