پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  • FA
  
Saturday, July 31, 2021
           

موزه اقوام(خانه باقری)

خانه باقری از خانه باغ های قدیمی شهرستان گرمسار می باشد که مالک آن از خوانین شهرستان به نام میرزا علی آقای باقری بوده است .

این بنا در اواخر عهد قاجار احداث گردید و در مورخ 14/02/1378 با شماره 2314 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است که در مرکز شهر واقع شده است.

این ساختمان در دو طبقه با مصالح خشت خام- بندکشی گچ و خاک و تزئینات آجر خطایی ساخته شده است،در پوشش سقف طبقه دوم از تیرهای چوبی و کاه گل استفاده گردیده و دارای هشت اتاق به صورت قرینه و در مجاورت هم و در هر طبقه 4 اتاق ساخته شده است و نیز یک سرسرا در طبقه دوم تعبیه نموده اند،ساختمان دارای مجموعه آب انبار،حمام و خزینه می باشد.

این بنا در تاریخ 21 بهمن سال 89 تبدیل به موزه شهرستان گرمسار شد و به جهت اینکه اقوام مختلفی در شهرستان گرمسارسکونت دارند و شهرستان معروف به جزیره اقوام می باشد به نام موزه اقوام(موزه مردم شناسی)نامگذاری شده است.

موزه دارای هفت سالن نمایش است و در آن  تعداد 130قطعه شی موزه ای شامل مجموعه ای از ظروف آشپزخانه، ادوات کشاورزی، دامداری، دلاکی، سلمانی و لباس اقوام کرد، ترک، لر و بختیاری،3 جلد از کتب نفیس و اوراق اداری مربوط به دوران پهلوی که بیشتر آثار امانت و اهدایی مردم شهرستان می باشد و تعداد 9 عدد مجسمه سوپر رئال برای نشان دادن برخی مشاغل ،پوشش و نحوه زندگی اقوام مختلف ساکن در شهرستان گرمسار در معرض دید عموم قرار داده شده است.

 5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0