پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
پنج‌شنبه, 14 مرداد 1400
خانه ها
                 

         خانه تدین (محمدیه)    

این خانه در خیایان آیت الله طالقانی شهر سمنان واقع است و قدمت آن به دوره‌ي قاجاریه بازمي‌گردد. خانه تدین شامل دو بخش بیرونی و اندرونی با زیرزمین های زیبا و فضای خاص خدمه، اصطبل و آشپزخانه بوده است.بخش بیرونی که با یک راهرو به ورودی اصلی بنا متصل می گردد شامل دو اتاق بزرگ، آشپزخانه و زیرزمین می باشد که با سقف‌های قوسی و ازاره های زیبا از سنگ و آجر قسمت تابستان نشین بنا بوده است. بخش اندرونی نیز خود دارای دو بخش زمستان نشین در قسمت شمالی و تابستان نشین قسمت جنوبی و بهار خواب های شرقی و غربی می باشد.در بخش تابستان نشین قسمت اندرونی یک بادگیر بلند و حجیم ساخته شده که در خنک نمودن هوا در تابستانهای گرم نقش ارزنده ای را دارا بوده است.

       خانه رجبی      

خانه رجبی در میدان ابوذر شهر سمنان واقع شده و از بناهای با ارزش دوره قاجاریه می باشد. این بنای زیبا دارای بادگیر بزرگ و بلند می باشد. نوع بادگیر و طرح آن، این خانه را از دیگر خانه های قدیمی متمایز می سازد. خانه رجبی برای کلانتر وقت سمنان ساخته شده بود و دارای سه حیاط( اندرونی ، بیرونی و مرکزی) بوده است.حیاط مرکزی دارای دو اتاق قرینه یکدیگر می باشد که از مقرنس کاری بسیار زیبایی برخوردار است. در سقف بنا طاق‌های سنتی(5و7) و دسته سبدی و طاق‌های دیگر دیده می شود.زیرزمین در ضلع شمال حیاط مرکزی قرار دارد و دارای کف آجر فرش بوده است. روکار جرزهای دیوار آجرنما کاری شده و طاق‌های سنتی زیبائی دارد. یکی دیگر از زیرزمین‌های بنا دارای تونلی بوده که چند خانه و حتی یک قلعه را به هم مربوط می ساخته است.مصالح اصلی بنا را خشت و گل تشکیل داده و نازک کاری آن با گچ انجام گرفته است. این خانه بیشتر جنبه اداری و حکومتی داشته و دارای آب انبار، قراولخانه، اصطبل و اتاق مخصوص خدمه، اتاق‌های مهمان و اتاق‌های خانواده کلانتر و قسمت های اداری بوده است.

       خانه طاهري       

این خانه در محله اسفنجان، کوچه همت آباد و نزدیک خیابان ابوذر شهر سمنان واقع شده است. و قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این خانه ارزشمند که در عرصه بزرگ و اعیانی وسیع تشکیل يافته شامل:هشتی، اطاق خادم، آب انبار ، بنای بيرونی، بنای اندرونی، زیرزمین با سقف‌های زیبا، بادگیری کوچک (که هم به اطاق و هم به زیرزمین خانه هوای خنک می دهد)، ایوان و آشپزخانه می باشد نوع معماری بنا در این شهر کویری طراوت و خنکای مطبوعی به محیط خانه می دهد. درب‌های چوبی و با ارزش بنا هنوز تقریباً سالم هستند و ظرافت کار نجاران آن زمان را یادآور می شوند.

                                         


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0