پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
چهارشنبه, 7 مهر 1400
                                                         

مجموعه كاروانسراهاي مياندشت

يكي از زيباترين مجموعه هاي تاريخي استان سمنان كاروانسراهاي مياندشت مي باشد كه شامل سه كاروانسرا و سه آب انبار است .

كاروانســـــراي شمالي صفوي بوده و از معماري جالبي برخوردار است كه حجره ها مشابه ساير كاروانسراها گرداگرد حياط مركزي ساخته شده است . شاه نشين زمستانـــــي در ضلع شمالي و  شاه نشين تابستاني در ضلع جنوبي قرار دارد . اين كاروانسرا داراي چهار ايوان است و باره بندها در پشت حجره ها قرار دارد.

دو كاروانسراي ديگر مربوط به دوره قاجار مي باشد كه در سطح وسيعي ساخته شده است و كاروانسراي مياني داراي آب انباري است كه آب آن خود جوش است و در وسط حياط قرار دارد .

كاروانسراي جنوبي سردر بسيار زيبايي دارد و داراي حجره هاي متعددي است كه احتمالا" مورد استفاده مسافرين متاهل با خانواده شان قرار مي گرفته است و بايد به خاطر داشت كه اين مجموعه در يك زمان چند هزار مسافر را در خود جاي مي داده و پاسخگوي نيازهاي آنان از جمله آب بوده است .

اين بنا در بيرون داراي آب انباري خودجوشي است .

اين مجموعه در105 كيلومتري شرق شاهرود در مسير جاده شاهرود - تهران واقع شده است .

مرمت هاي انجام شده در بنا به شرح ذيل مي باشد:

استحكام بخشي لازم ، دوخت و دوزهاي لازم در كاروانسراي صفوي ، سبك نمودن بامها و دوغاب ريزي طاق ها و پوشش با بتون سبك در كاروانسراي صفوي ، آجر فرش ضلع غربي  كاروانسراي ميامي ، مرمت سكوهاي مربوطه و حجره هاي مجموعه ، پي بندي مخزن آب انبار شماره يك و مرمت هاي مربوطه ، گشودن ديوار حجره و باره بند و درآوردن يك سوئيت از تلفيق سه حجره ، تعبيه يك تخت دو نفره در ارتفاع  25/2 متري يكي از حجره هاي حياط جنوب غربي  

اين بنا در شهريور سال 1336 به شماره 1439 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است .

ابعاد اين بنا حدود 203 x 87   متر مي باشد .

 5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0