پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
پنج‌شنبه, 14 مرداد 1400


استان سمنان در دامنه هاي جنوبي سلسله جبال البرز واقع شده است و ارتفاع استان از شمال به جنوب كاسته و به دشت كوير ختم مي گردد. اين استان با وسعتي حدود 96000 كيلومترمربع 6/5 درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده و از اين لحاظ ششمين استان كشور است.

 استان سمنان از جانب شمال به استان مازندران، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود مي شود.

همجواري با رشته كوههاي البرز و زمينهاي هموار كوير شرايط اقليمي متنوعي براي اين استان بوجود آورده است. بطوريكه قسمت جنوبي آب و هوايي گرم و خشك ؛ نواحي مركزي، معتدل ، قسمت شمال شرقي آب و هوايي سرد و خشك و قسمت شمالي نسبتاً سرد است. اين تنوع آب و هوايي پوشش گياهي متنوعي را نيز در اين استان به وجود آورده است.

 مركز اين استان شهر سمنان مي باشد و دارای هشت شهرستان شامل سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، میامی و آرادان و سرخه است.

 

پیشینه تاریخی:

     

این سرزمین در گذشته جزو چهاردمین ایالت تاریخی((ورن)) (ورنه) از تقسیمات شانزده گانه اوستایی در دوران باستان بوده است. قدر مسلم این است ورن یا ورنه متشکل از صفحات جنوبی البرز و خوار شامل سمنان، دامغان، خوار(گرمسار)، مهدیشهر، فیروزکوه، شهمیرزاد، لاسگرد، هفدر، ده نمک، آهوان، قوشه و نقاط کوهستانی مازندران بوده است. در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشیان (کومیسنه) یا کومشان(قومس بعد از اسلام) جزو ایالت بزرگ((پارت)) یا پرثو به شمار می رفت. در این دوره سمنان شهر سرحدی ایالتهای پارت و ماد محسوب می شد. به همین علت برخی از مورخان، پیشینه این شهر را گاهی جزو ماد و گاهی جزو پارت به حساب می آورند. ایالت مذکور که در زمان ساسانیان به ((پشتخوار)) تغییر نام داده شامل همان شهرهایی بوده که در ایالت (ورن) متشکل بودند. حد غربی این ایالت(خوار) گرمسار فعلی، حد شرقی آن شاهرود و حد شمالی آن ایالت(پشتخوارگر) کوهستانهای جنوبی طبرستان بوده است. سمنان در دوره های بعد از اسلام جزو سرزمین تاریخی قومس(کومش) به شمار می آید و نام جغرافیایی قومس تا اواخر دوران قاجار بر سر زبانها بود.


آب و هوا و پوشش گیاهی:

به علت موقعیت خاص جغرافيایی استان سمنان و همجواری آن با رشته کوههای البرز و زمینهای هموار کویر هر قسمت از این استان دارای شرایط اقلیمی متنوعی می باشند. بطوریکه قسمت جنوبی آب و هوایی گرم و خشک، نواحی مرکزی معتدل، قسمت شمال شرقی آب و هوایی سرد و خشک و قسمت شمالی نسبتاً سرد است. این تونع آب و هوایی پوشش گیاهی متنوعی را نیز در این استان به وجود آورده است. به طوریکه در قسمت جنوب گونه های کویری و بیابانی و در بخش میانی استان گونه های نیمه بیابانی و در بخش شمالی گونه های سردسیر و جنگلی را می توان مشاهده نمود. گیاهان کویری عبارتند از: تاغ و گز، خارشتر، اسپند، گون و درمنه و از مهم ترین گونه های گیاهی در مناطق شمالی استان خانواده سوزنی برگان، ارس، سرو و درختچه زرشک را می توان نام برد.

 

 محیط زیست استان:

   

استان سمنان به دلیل داشتن مناطق و موقعیت مناسب طبیعی وسعت کافی، جایگاه مناسبی برای حیات انواع وحوش و انواع گیاهان به شمار می آید، چراکه در قسمت های شمالی استان منطقه جنگلی، کوهستانی و سردسیر با بارندگی نسبتاً زیاد و پوشش گیاهی خوب و در قسمت های میانی منطقه دشتی با بارندگی کمتر نسبت به شمال اما با پوشش گیاهی نسبتاً خوب و در قسمتهای جنوبی آن کویر نمک با بارندگی بسیار کم و عدم پوشش گیاهی مناسب قرار دارد.

بیش از 23 درصد از وسعت استان سمنان را مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش تشکیل می دهد، که این رقم در حدود 25 درصد کل مناطق حفاظت شده کشور ایران را شامل می شود.

مناطق زیستی استان سمنان دارای ویژگی هایی به این شرح می باشد:

-   ذخیره گاه و بانک ژن طبیعی گیاهی و جانوری ایران و جهان.

-   منطقه حایل بین کویر و مناطق زیستی کوهستانی استان.

-   زیستگاه گونه های خاص نادر و در معرض انقراض جانوری و گیاهی.

-   طبیعت زیبا با چشم اندازهای طبیعی.

-   دارا بودن شرایط ویژه جهت امور پژوهشی و اقتصادی.

مناطق زیستی و حیات وحش:

1-     پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق.

2-    پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده توران.

3-    منطقه حفاظت شده پرور.

4-    منطقه شکار و تیراندازی ممنوع((خنار)).

5-    ممنوع شکار و تیراندازی ممنوع((تپال)).

6-    پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر


جاذبه های فرهنگی و تاریخی برتر استان: مسجد جامع شهر سمنان مجموعه تاریخی بسطام مسجد تاریخانه دامغان- مسجد جامع روستای فرومد- تپه حصار دامغان- مجموعه بافت و بازارسرپوشیده و مسجد سلطانی و موزه پهنه شهر سمنان- دروازه ارگ سمنان - کاروانسراهای شاه عباسی.

جاذبه های طبیعی برتر استان: جنگل ابر جنگل رودبارک پارک ملی کویر منطقه حفاظت شده خارتوران- منطقه حفاظت شده پرور و خوش ییلاق- غار دربند مهدیشهر کوه اژدهای گرمسار- کویر حاج علیقلی دامغان

ردیف

جاذبه طبیعی

موقعیت

 

تالاب

تلخ آب لاسجرد: در فاصله 70 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. مساحت آن 35/0 هکتار است. آب معدنی آن خاصیت درمانی دارد.

و...

1

دریاچه

دریاچه سد شهید شاهچراغی: در فاصله  12 کیلومتری شمال دامغان جاده دامغان دیباج قرار دارد.

دریاچه سد خاکی فولادمحله: در فاصله 60 کیلومتری شمال مهدیشهر- در نزدیکی فولاد محله قرار دارد.

دریاچه سد خاکی بهورد: در فاصله 32 کیلومتری شمال غرب ایوانکی در مسیر سمنان-تهران، در جاده­ای فرعی به سمت روستاهای گندآب و بهورد، قرار دارد.

دریاچه نمکی دلازیان: در فاصله50  کیلومتری شهر سمنان در مسیر معدن گوگرد دلازیان قرار دارد. مساحت آن 40  هکتار است. ویژگی: دریاچه نمکی است

و....

3

چشمه

شیرین چشمه: در فاصله 120 کیلومتری میامی در مسیر میامی-جاجرم و فرعی کالپوش قرار دارد.

چشمه هفت رنگ مجن: در فاصله ۲۵کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره­های دامنه قله ۴۰۰۰متری شاهوار قرار دارد. آب گوگردي اين چشمه­ها خاصيت دارويي دارد و اهالی منطقه جهت بیماری­های پوستی و استخوانی از آب این چشمه­ها جهت درمان استفاده می­کنند .

چشمه آبگرم : در فاصله 22 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. دمای آب آن 38 درجه سانتیگراد است. تاسیسات آبدرمانی ندارد. و برای بیماری های صرع و قولنج و... مفید است

چشمه اروانه: در فاصله 42 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- فیروزکوه قرار دارد. 

چشمه خنار: در فاصله 60 کیلومتری شهر  سمنان در مسیر  سمنان- تهران قرار دارد.

چشمه نکارمن: در فاصله 17کیلومتری شاهرود در مسیر شاهرود-گرگان و مسیر فرعی روستای نکارمن قرار دارد.

چشمه قلقل: در فاصله60 کیلومتری شمال غربی دامغان در منطقه تویه دروارو روستای دشت بو قرار دارد.

سرچشمه دیباج: در فاصله 2 کیلومتری شمال شهر دیباج قرار دارد.

چشمه رابند: در ورودی شهر مهدیشهر در دامنه کوه قرار دارد.

چشمه لیطو: در بخش شمال مهدیشهر به طرف دربند- غرب میدان ولایت- آب این چشمه خاصیت درمانی زیادی دارد.

چشمه روزیه چاشم: در غرب مهدیشهر و 5 کیلومتری روستای چاشم قرار دارد.

چشمه سر: در شمال شهمیرزاد در پای کوه شیر قلعه قرار دارد.

چشمه روستای ملاده: در داخل روستای ملاده قرار دارد.

چشمه کاهش: شمال شهمیرزاد قرار دارد.

میر چشمه: در داخل روستای چاشم قرار دارد.

چشمه تم: در روستا تم قرار دارد.

چشمه ملاده: در روستای ملاده قرار دارد.

چشمه هیکو: در روستای هیکوقرار دارد.

چشمه پرور: در روستای پرور قرار دارد.

چشمه سیاه رودبار: در روستای کلیم قرار دارد.

و....

4

آبشار

آبشار نام نیک: در فاصله 140 کیلومتری میامی و در مسیر شهر (میامی جاجرم) و در نزدیکی روستای نام نیک منطقه کالپوش قرار دارد این منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه گردشگری قرار گرفته و با توجه به قرار گرفتن در اقلیم بحر خزری پوشش آن جنگلی با گونه­های پهن برگ است.

آبشار آلوچال: در فاصله 48 کیلومتری شمال شاهرود در مسیر شاهرود- رامیان و مسیر فرعی روستای ابر قرار دارد. این آبشار از محل سرتخت حمام دره 1 ساعت پیاده روی دارد.

آبشار مجن: در فاصله 35 کیلومتری شمال غربی شاهرود در مسیر شاهرود-مجن و در نزدیکی مجن قرار دارد. از مجن تا پای آبشار جاده­ای خاکی به طول 10 کیلومتر است. در بالادست آبشار اول چند آبشار دیگر نیز وجود دارد که دیدن آنها نیاز به تجهیزات کوهنوردی دارد.

خنار(امام زاده عبدالله): در فاصله 67 کیلومتری شهر سمنان در مسیر  سمنان- تهران قرار دارد. ارتفاع آن 17 متر است. تفرجگاه است

آبشار نکارمن: در فاصله 25 کیلومتری شاهرود در مسیر شاهرود- مجن و در مسیر فرعی روستای نکارمن قرار دارد.

آبشار یخی ابرسج: در فاصله 25 کیلومتری شهرشاهرود و در مسیر شاهرود- آزادشهر ، بخش بسطام و در نزدیکی روستای ابرسج واقع شده و از چند مسیر قابل دسترسی می­باشد و در فصل زمستان یکی از مهمترین جاذبه های شهرستان به شمار می رود

آبشار نسروا: در فاصله 25 کیلومتری شمال شهر دیباج قرار دارد.

آبشار تنگه زندان: در فاصله 17 کیلومتری شمال شهر دیباجقرار دارد.

آبشار روستای هیکو: در فاصله60 کیلومتری مهدیشهرقرار دارد.

آبشار نبی: در فاصله 55 كيلومتري شهرگرمسار در مسیرسمنان-گرمسار در نزدیکی روستای قالیباف قرار دارد. ارتفاع این آبشار 35 است. مسیر دسترسی به این آبشار مشکل بوده و حدود 3 ساعت پیاده وری دارد.

و....

5

رود

حبله رود- رامه - رودخانه چشمه علی- دامغان رود- رود روزیه- رود دراز آب- رودخانه گل رودبار- خنار- کال شور- سفید رود روستای ملاده.

6

کوه­ و قله­

قله شاهوار : با ارتفاع بیش از 4000 متر و سرمای 50 درجه زیر صفر در امتداد سلسله جبال البرز قرار داشته که از مسیرهای متفاوتی قابل صعود می باشد و همچنین دو مسیر اصلی صعود به این قله دامنه های روستای نکارمن و مسیر چشمه میشی روستای تاش می باشد که دو مسیر مذکور در طول سال مورد استقبال طبیعت دوستان و طبیعت گردان قرار می گیرد

قله نیزوا: این قله دارای بزرگترین تل خاکی می باشد و ارتفاع آن 3810 متر می باشد که در شمال روستای چاشم واقع می باشد.

قله چهل تن: با ارتفاع 2674 متر در شهرستان گرمسار در شرق روستای چهار طاق

کوه پیغمبران: با ارتفاع2870 متر

چاه شیرین: با ارتفاع 2640 متر

و....

7

غار

غار صم(خواجه قنبر): در فاصله 140 کیلومتری میامی. در مسیر میامی جاجرم، فرعی کالپوش و در فاصله 3 کیلومتری روستای نام نیک قرار دارد. جزء بزرگترین غارهای ایران می­باشد.

غار ملهدو: در فاصله  18 کیلو متری بیارجمند در بدنه کوه قرار دارد.

غار ناروان: در فاصله 35 کیلومتری جنوب شرق شاهرود و در فاصله 17 کیلومتری روستای دیزج به سمت منطقه زردابیه، در ارتفاع 100 متری کوه ناروان با دهانه­ای باریک قرار دارد. پس از عبور از دهانه باریک غار دالان وسیعی وجود داشته که با نفوذ به داخل غار بر قندیل های آهکی (استلاگمیت و استلاکتیت) افزوده شده و در انتهای غار نیز دو حفره بصورت اتاق وجود داشته که کاملاً پوشیده از قندیل های آهکی است.

غار شیر بند: در فاصله20 کیلومتری شمال شرقی دامغان قرار دارد. قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است.

غار نمکی: در فاصله 22 کیلومتری شهرستان گرمسار درمسیر جاده گرمسار قم قرار دارد.

غار اژده ها: در فاصله 30 کیلومتری شهرستان گرمسار و در مسیر جاده گرمسار تهران قرار دارد.

غار دربند: اين غار در 3 كيلومتري شمال مهدیشهر در منطقه نمونه گردشگری دربند قرار دارد و يكي از زيباترين غارهاي ايران به شمار مي­رود كه مي­توان ستون­هاي بلند استلاگميت را در آن ديد. طول اين غار 91 متر و عريض ترين قسمت آن 36 متر و بلندترين نقطه سقف آن به 20 متر مي­رسد.

غارهای اروانه: در فاصله 42 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- فیروزکوه قرار دارد. غاری طبیعی و گچی است که بر اثر حرکات تکنوتیکی ایجاد شده است. بخشی از مسیر دسترسی به آن جاده خاکی است.

غارهای افتر یا یخچال طبیعی: در فاصله 30 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- فیروزکوه قرار دارد. غاری طبیعی و گچی است که بر اثر حرکات تکنوتیکی ایجاد شده است. بخشی از مسیر دسترسی به آن جاده خاکی است.

و....

8

تنگه

تنگه شمشیربر: در 15 کیلومتری شمال غرب شهر دیباج

تنگه زندان: در 17 کیلومتری شمال شهر دیباج

کوه سرخ: در فاصله 48 کیلومتری شهر سمنان در مسیر  سمنان- تهران قرار دارد.

و.....

9

دشت

دشت شقایق ها: در فاصله 15 کیلومتری شمال شهر دیباج قرار دارد.

دشت گل های سریشو: در فاصله 10 کیلومتری شمال شرقی دامغان قرار دارد.

دشت سمنان: در فاصله 20 کیلومتری شهر سمنان در مسیر جنوب سمنان قرار دارد.

و....

10

کویر

کویر رضا آباد: در فاصله 230 کیلومتری جنوب شرق شاهرود قرار دارد.

کویر و دریاجه نمک: در فاصله 47 کیلومتری جنوب دامغان در نزدیکی روستای دهخدا قرار دارد.

کویر رمل: در فاصله 35 کیلومتری جنوب دامغان در نزدیکی روستای حسن آباد قرار دارد.

کویر جنوب سمنان: در فاصله 40 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- دامغان قرار دارد. دارای تپه­های رمل و نمکی است. شامل پدیده های ژئومورفولوژیک نیز می­باشد.

کویر ریگ جن: در فاصله 70 کیلومتری شهر  سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. دارای تپه­های رمل است و قابلیت فوق العاده­ای در گردشگری دار است.

کویر دلازیان: در فاصله 40 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. دارای  پدیده های ژئومورفولوژیک است.

کویرلاسجرد: در فاصله 48 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. دارای  پدیده های ژئومورفولوژیک است.

و....

11

جنگل

جنگل سردار بیک : در فاصله 140 کیلومتری شهر میامی و حوزه آبریز شمالی کشور قرار داردو بهترین راه دسترسی مسیر میامی به کالپوش (در مسیر میامی جاجرم) می­باشد.

جنگل دشت شاد: در فاصله 160 کیلومتری شهر میامی و حوزه آبریز شمالی کشور قرار دارد. و بهترین راه دسترسی مسیر میامی به کالپوش (در مسیر میامی جاجرم) می­باشد.

جنگل ابر: در فاصله 45 کیلومتری شاهرود در مسیر شاهرود- آزاد شهر و مسیر فرعی علی آباد قرار دارد.

جنگل النگ: در فاصله 75 کیلومتری شمال شاهرود در مسیر شاهرود آزاد شهر و مسیر فرعی شاهرود به رامیان قرار دارد.

پارک جنگلی شاهرود:در شهر شاهرود در امتداد پارک بلوار و پارک مادر قرار دارد.

جنگل های اسپیرو : در فاصله  12 کیلومتری شهر کلاته رودبار قرار دارد.

پارک جنگلی دست کاشت سوکان و کومش: در فاصله 5 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- دامغان قرار دارد. دارای درختان سوزنی برگ است. در این پارک باغ پرندگان و   تاسیساتی شامل سوئیت و کلبه چوبی جهت اقامت وجود دارد.

جنگل رودبارک: در منطقه نمونه گردشگری رودبارک قرار دارد.

و....

13

مناطق مناسب پرنده نگری

منطقه حفاظت شده پرور: منطقه پرور بخشی در شرق البرز مرکزی و حدود 35 کیلومتری شمال شهر سمنان است. پرندگان شاخص آن شامل کبک دری، سینه سرخ ایرانی و طرلان می باشد.

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق: خوش ییلاق در شرق جاده اصلی شاهرود به گرگان و حدود 70 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد و شامل بخشهایی از کوهستان البرز شرقی از حدود جنگلهای مرطوب خزر در شمال تا استپ های نیمه خشک و پوشیده از درمنه فلات مرکزی ایران در جنوب است. از پرندگان شاخص این منطقه می توان به کبک دری، سینه سرخ ایرانی، هما و عقاب طلایی اشاره کرد.

ذخیره گاه زیستکره توران: منطقه توران در حدود 120 کیلومتر جنوب شرقی شهرستان شاهرود واقع شده است و از کوه های خشک، دشتهای کم آب و علف و پوشش گیاهی استپی، بیابانی و نیمه بیابانی تشکیل شده است. از پرندگان شاخص این منطقه می­توان به زاغ بور، هوبره، دودوک ، چکاوک بیابانی، سهره خاکی و تیهو اشاره کرد.

و......

 

14

درخت کهنسال

چنارهای کهنسال چشمه علی دامغان: اين چشمه در 23 كيلومتري شمال دامغان در دامنه‌هاي جنوبي رشته كوه‌هاي البرز مركزي قرار دارد. درختان كهنسال اين چشمه از 4 چنار تشكيل شده‌اند و در يك رديف در كنار استخر بزرگي كه آب چشمه مستقيماً وارد آن مي‌شود  قرار دارند. دو درخت از اين چهار درخت مسن‌تر و قطورتر از دو درخت ديگر است. درختاني هستند كه در نظر مردم مقدس بوده و مورد احترام هستند. مردمي كه به اين محل عزيمت مي‌كنند معمولا با گره زدن پارچه به آنها دخيل مي‌بندند

 درخت چنار اول: درخت بسيار تنومندي است كه از يك سو اطراف طوقة آن را سنگ فرش كرده و از سوي ديگربخشي از يك سمت آن درون ديوار يك سوپر ماركت قرار دارد و بخشي از درون خالي شده آن با خشت و گل پر شده است. مجموعة اين شرايط براي بقاي اين درخت مناسب نيست. محيط تنه آن 3/10 متر، ارتفاع آن 27 متر، سن آن 600 الی 650 سال برآورد شد. 

درخت چنار دوم: محيط تنه آن 1/10 متر، ارتفاع آن 27 متر، سن این درخت همچون درخت اول 600 الی 650 سال برآورد شد.

درخت چنار سوم: اين درخت در نزديكي دو درخت قبل و در فاصله اي كمتر از 15 متر از آنها قرار دارد. تنه اصلي آن از بالا خشك شده و شاخه‌هاي جانبي با رشد مطلوب تاج گسترده و شاداب آن را تشكيل داده‌اند.محيط تنه آن 55/6 متر، ارتفاع آن 14/27 متر، سن آن 380  الی 430 سال برآورد شد.

درخت چنار چهارم: درخت چنار چهارم در فاصله بسيار كمي از درخت سوم قرار دارد. محيط تنه آن 90/5 متر، ارتفاع آن 5/27 و سن ان مانند درخت سوم است.

چنار چارسی: داخل شهر سمنان قرار دارد. عمر آن 600 سال است.

چنار باغ فیض: داخل شهر سمنا.ن قرار دارد. عمر آن 700 سال است.

چنار میدان ابوذر: داخل شهر سمنان قرار دارد. عمر آن 650 سال است.

و...

15

مناطق مناسب قایق سواری

پارک پردیس شهمیرزاد-سد شهید شاهچراغی و....  

16

روستا

روستای قلعه بالا: در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرق شاهرود در مسیر شاهرود به مشهد و مسیر فرعی شاهرود به کاشمر قرار دارد و علاوه بر بافت پلکانی زیبا دروازه ورودی پارک ملی توران نیز می باشد.

روستای فرومد: در فاصله 120 کیلومتری از شهر میامی در شمال مسیر جاده نهران- مشهد قرار دارد. شهرستان میامی، همجوار با آرامگاه ابن یمین فرومدی، جاذبه های فرهنگی تاریخی است.

روستای رضا آباد: در فاصله 220 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود قرار دارد. بلندترین رمل های ماسه ای ایران، اقلیم و خانه های سنتی، شترداری و گلیم بافی از جاذبه های این روستا است.

روستای حسن آباد: در 35 کیلومتری جنوب دامغان.

روستای رشم: در 110 کیلومتری جنوب دامغان

روستای قالیباف: در فاصله 35 از شهرآرادن در مسیر جاده آرادان سمنان در منطقه کوهستانی واقع شده، شامل آبادی های چهارطاق، رامه پایین، رامه بالا، دارای رودخانه دائمی با چشم اندازهای زیبا، چشمه سارهای متعدد، باغات و کوچه باغ های مفرح می باشد.

روستای چاشم: در فاصله 30 کیلومتری و 48 کیلومتری شمال شهر سمنان در پای قله بلند کوه نیزوا قرار دارد.

روستای ملاده: روستای ملاده در 70 کیلومتری شمال مهدیشهر می باشد ییلاق­های این منطقه شامل سنگ چشمه، پشت لد، اشکبستون، لوتک و جنگل معروف افرا می­باشد و معروفترین کوه روستا کوه سر طلا می باشد.

روستای بیابانک: در فاصله 5 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. دارای بافتی قدیمی است.

لاسجرد:در فاصله 40 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. کاروانسرای لاسجرد- خانه های قدیمی- آب انبار- یخچال. گردشگر دارد

روستای صوفی آباد: در فاصله 25 کیلومتری شهر سمنان در مسیر سمنان- تهران قرار دارد. بافت تاریخی- مقبره شیخ علاء الدوله سمنانی .گردشگر دارد.

و....

17

جاده­های دیدنی

جاده دامغان -دیباج گلوگاه . دیباج - لارکوه

سوته زار- رامه

جاده چشمه علی دامغان

جاده تاریخی سنگ فرش پارک ملی کویر

جاده منطقه حفاظت شده پرور تا روستای هیکو

جاده منطقه نمونه گردشگری رودبارک واقع در جاده شهمیرزاد- فولادمحله

جاده معدن گوگرد که مسیری کویری و بکر است که در چهار فصل سال زیباست

و.. ...

 

 

مناطق چهارگانه محیط زیست

استان

 

مساحت به هكتار

نوع منطقه

نام منطقه

رديف

سمنان

101073

پارک ملي

توران

1

سمنان

442212

پارک ملي

كوير

2

سمنان

303330

پناهگاه حيات وحش

توران

3

سمنان

150057

پناهگاه حيات وحش

خوش ییلاق

4

سمنان

1037120

منطقه حفاظت شده

توران

5

سمنان

64844

منطقه حفاظت شده

پرور

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0